Doğru Yol Partisi
  Son Dakika :   
 
 
GENEL BAŞKAN AKİT-TV'DE
Genel Başkan Av.Çetin Özaçıkgöz, AKİT-TV'de canlı yayın konuğu oldu

Devamını Oku  

ANASAYFA
GENEL BAŞKAN
VİDEOLARI
DANIŞMANLARI
PARTİ KURUCULARI
BAŞKANLIK DİVANI
GENEL İDARE KURULU
MKYK
Y.HAYSİYET DİVANI
İL BAŞKANLARI
İLÇE BAŞKANLARI
RESİMLER ve LOGO
TÜZÜK
PROGRAM
ZİYARETÇİ DEFTERİ
İLETİŞİM 

< - Ziyaretçi Defterine Geri Dön Ziyaretçi Defterine Yazmak İçin Tıklayın

Gönderen :  BAHADIR ÖZBEKOĞLU
Tarih :  10.5.2008
Konu :  SUNUŞ KONUŞMA METNİ

İleti :  ---Sayın İl Başkanım hoş geldiniz
---Teşekkür ederim. Öncelikle Doğru Yol Partisinin bir neferi olarak Doğru Yol Partisi Konya İl Başkanı Sıfatıyla Genel Başkanım, şahsım ve teşkilatım adına tüm Konya Halkı’nı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
---Bize Doğru Yol Partisi hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?
---Biz yapılacak ilk seçimde ezici çoğunlukla iktidara gelecek bir parti olarak Genel Başkanımız Sayın Çetin Özaçıkgöz’ün girişimleriyle 28 Mayıs 2007 ‘de Doğru Yol Partisi olarak yeniden hayata geçirildik. Yalnız şu hususu önemle vurgulamak isterim “Biz, Demokrat Parti ve Adalet Partisi`nin misyonu ve vizyonunun takipçisiyiz.” Kişilerle hiçbir sorunumuz olmadığı gibi ve kişiler üzerinden muhalefet yapmak gibi bir amacımız da yoktur. Bizim muhalefetimiz açlığa, yoksulluğa, işsizliğe karşı. Bizim hiç kimseyle bağlantımız yok. Parti olarak ilk hedefimiz, parti içi demokrasiyi hayata geçirmek olacak.
---Efendim Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Sayın Çetin Özaçıkgöz Kimdir?
--- 1943’de İstanbul’da dünyaya gelen Av. Çetin Özaçıkgöz, 1964’de İstanbul’da yayınlanan Yeni Çığır Dergisi’nin yazı işleri müdürlüğü, 1968’de ise Adalet Partisi Bolu Gençlik Kolları İl Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.
1969’da Ankara’ya yerleşen Özaçıkgöz, Adalet Partisi Genel Merkezinde bir süre seçim konularında çalıştıktan sonra 1970-71 döneminde Bayındırlık bakanlığı Halkla Münasebetler Müdürlüğü, 1971-74 Adalet partisi Gençlik Kolları Genel Başkanlığı, 1975-77 Ulaştırma Bakanlığı Basın ve Parlamento İşleri Müşavirliği, TÜM-SAN Genel Müdürlüğü yaptı.
2000 yılından sonra haftada 2 gün, Türkiye’nin iç ve dış sorunlarının görüşülüp tartışıldığı S.Demirel’in evindeki toplantılara katılmıştır.
Almanya, Avusturya ve İsviçre’de “Siyasi Partiler, Parlamento ve Yerel Yönetimler” konularında araştırmalar yapan Özaçıkgöz, İngilizce ve Almanca bilmektedir. Basılı 2 adet kitabı vardır.Halen Ankara Barosu’na kayıtlı olarak Avukatlık yapmaktadır.Evli ve 2 çocuk babasıdır.


---Efendim bir karışıklığa meydan vermemek için bu sual, Doğru Yol Partisi ve Demokrat Parti bir açıklama yapar mısınız?
---Efendim, biliyorsunuz, Doğru Yol Partisi’nin ismi terk edildi.27 Mayıs 2007’de Demokrat Parti ismini koydular. Sayın Genel Başkanımız da Doğru Yol Partisi’nin bayrağını yere düşürmemek adına ve cennet ülkemize gerçek hizmet maksadıyla 28 Mayıs 2007’de insanüstü gayretler ve yoğun bir bürokrasi engelini aşarak partimizin hükmi şahsiyetini tescil ettirmiştir, buna isim hakkı da dâhildir.
---Efendim Doğru Yol Partisinin diğer siyasi partilerden farkını bizimle paylaşır mısınız?
---Bugün siyasi partilerin hepsi bir vaat içinde.Onlara sorun bakalım hatta bugünkü iktidara sorun,daha evvel ne yaptınız diye.Gerçek şudur ki bizim yaptıklarımızı satmaktan başka bir şey yapmamışlardır.Oysa söylemlerinde ihracatı şöyle artırdık ,böyle artırdık ,diyorlar.Lütfen şu soruyu sorun onlara “Kim yaptı bu fabrikaları ve tesisleri” diye.Bu cümleleri de neye dayanarak kuruyorsunuz diye sorarsanız bana;Demokrat Parti tek başına iktidara gelmiş ,Adalet Partisi tek başına iktidara gelmiş ve ihtilallerle önlerinin kesilmesine rağmen Türkiye için hiç de yadsıyanmayacak eserler bırakmıştır.
---Efendim bildiğimiz gibi siyasi partiler aşırı soldan aşırı sağa kadar çok geniş bir alanda yayılıyor Doğru Yol Partisi olarak bu yelpazenin neresindesiniz?
---Demokrat Parti ve Adalet Partisi olarak o gün siyasi partiler yelpazesinin neresindeysek, şimdi de Doğru Yol Partisi olarak aynı yerdeyiz; merkez sağdayız. Yalnız şunu itiraf etmek gerekir ki merkez sağ gerçeğini gören birçok parti şu an merkez sağa kaymış durumdadır ki bu partilere bugünkü iktidar ve Cumhuriyet Halk Partisi de dâhildir.

---Efendim az önceki cümlenizde iktidar partisi dâhil olmak üzere diğer siyasi partilerin sizin bağlı bulunduğunuz partinin yaptıklarını satmaktan başka bir şey yapmadıklarını söylediniz rica etsem biraz daha açabilir miyiz bu konuyu?
---Efendim 1950’den 1960’a kadar,1965’den 1971’e kadar ve yine 1991’de Sayın Süleyman Demirel hükümetinin yapmış olduğu eserleri, hizmet ve yatırımları Türkiye’den çıkartacak olursanız, Arabistan’ın çölleri gibi bir Türkiye kalır ki,işte bizim karşıtlarımızın,bizim dışımızda kalan siyasi partilerin hali budur.Bugüne kadar olduğu gibi,bundan böyle de çare biziz.Biz vizyonumuzu,yeni fikirler,yeni söylemlerle takviye edeceğiz.
---Efendim Türkiye Cumhuriyeti’nin içinde bulunduğu ekonomik durum malum Doğru Yol Partisi olarak çıkış nerede sizce?
---Efendim 30 sene evvel, 40 sene evvel partimiz, Türkiye’nin çıkış yolunun hür teşebbüsle olabileceğini, hür teşebbüsün ekonominin lokomotifi olduğunu söylediği zaman devlet eliyle siz fertleri zengin edeceksiniz demişlerdi. Yabancı sermaye bu ülkeye gelsin dendiği zaman siz bu ülkeyi yabancılara sömürteceksiniz, diye karşı çıkmışlardı. Lütfen söyleyin bugün yabancı sermayeye karşı çıkan var mı? Hür teşebbüse karşı çıkan var mı?
---Peki, Türkiye’deki seçim sistemini nasıl buluyorsunuz?
---Efendim bugünkü parlamentoyu, son beş yıla yakındır görev yapan parlamentomuzu iki siyasi partinin genel başkanları tayin etmiştir. Türkiye’de ki genel başkanların parlamentoyu olduğu gibi tayin etme yetkileri vardır. O bakımdan milletvekilleri milletin değil, genel başkanların milletvekilleridir. Çünkü milletvekillerinin seçilmesinde parti teşkilatlarının hiçbir yetkileri ve katkıları yoktur. Parti teşkilatları baypas edilmiştir. Yalnız, yanlış anlamayınız lütfen, maksadım parlamentoyu değil, seçim sistemini eleştirmektir.
---Peki, Doğru Yol Partisi olarak siz nasıl bir yaklaşımda bulunacaksınız milletvekili seçimlerinde?
---İlk defa bu yola biz çıkıyoruz.Bizim milletvekili adaylarını ön seçim dediğimiz olayla,hakim teminatı altında il başkanı,ilçe başkanlığı,yönetim kurulları,delegasyonu ve üyelerle seçeceğiz.Biz kimseyi tayin etmeyeceğiz.
---Efendim bir bayan olarak merak ediyorum Doğru Yol Partisi kadın milletvekillerine nasıl bakıyor?
---Şu anda parlamentoda 50 kadın milletvekili var. Bunların 30’u Ak Parti’den, 10’u CHP’den, 8’i önce bağımsız, sonra DTP’den ve 2’si de MHP’den Meclis’e gelmiş bulunuyor.Efendim Türkiye nüfusunda bayan nüfusunun neredeyse yarı yarıya olduğu göz önünde bulundurulursa tabi ki çok yetersiz.Partimiz hem kadınlara hem erkeklere eşit mesafededir az önce izah etmeye çalıştığım gibi partimizin ilk defa uygulayacağı tayin değil seçim yöntemiyle iktidar olduğumuz takdirde mecliste kadınların da gözle görülür siyasal varlığı gerçek olacaktır.
---Bahadır Özbekoğlu kimdir efendim biraz da sizden bahsedelim
---Efendim Bahadır Özbekoğlu Uluslararası Gemi Taşımacılığından ofset ve matbaa hizmetlerine , inşaat ve mühendislikten akaryakıt istasyon işletmeciliğine kadar çok kapsamlı bir alanda faaliyet gösteren BAOS Grup’un Yönetim Kurulu Başkanıdır.Ve aynı zamanda size daha önce arz ettiğim gibi DYP Konya Kurucu İl Başkanıyım.
---Sizce Konya’mızın en büyük sorunu nedir efendim şu an
---Efendim konuyu Dünya’nın dersek aslında daha netleştirmiş oluruz. Bilindiği gibi hayatın kaynağı sudur. Su en küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar bütün biyolojik yaşamı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutmaktadır. Konya Kapalı Havzası ise, Türkiye’nin toplam alanının yaklaşık % 7‘sine denk gelen 53850 km2‘lik bir alanı kaplamaktadır. Şu anda Konya Kapalı Havzasında hatalı tüketim ve uygun olmayan politikalar sonucunda yılda 1 m‘den fazla bir seviye düşümü gerçekleşmektedir.Emanet aldığımız doğal su kaynaklarımızı gelecek nesillere miras bırakabilmemiz için Yeraltısuları Yasası’nın yanında Konya Kapalı Havzası Su Yönetim Merkezi’nin kurulması kaçınılmazdır.---Peki efendim iktidar olduğunuz takdirde Konya’da ne değişecek, Konya nasıl bir kimliğe bürünecek ,DYP’li Konya nasıl olacak kısaca ondan da söz edebilir miyiz
---Elbette konuşmamızın özü de burada yatıyor zaten.Ayrıca bundan önce söylediklerim ve şimdi söyleyeceklerim siyasetçi kimliğinde bir vaat değil değerli bilim adamlarımıza ilişkin bilimsel verilerdir.
• ENDÜSTRİ BÖLGESİNİN KURULMASI
Konya bugün Türkiye`de gelişmişlik açısından sayılı iller arasında yer almaktadır. Aynı zamanda yüksek bir sanayileşme potansiyeline sahip olan Konya bugün dört adet organize sanayi bölgesi ve sayısız özel sanayi sitesine sahip olan bir şehirdir ve her yönüyle yeni sanayi merkezlerinin kurulmasına hazır bir kenttir.
Konya`nın mevcut potansiyeli de dikkate alındığında, 5084 sayılı Teşvik Yasası`ndan yararlanamaması nedeniyle meydana gelen olumsuz etkiler, başvuru aşamasında olan bir Endüstri Bölgesinin Konya`ya kazandırılmasıyla bertaraf edilebilir.
Endüstri Bölgesi kurulması ile;
- ülke ekonomisinin gelişmesine katkı,
- teknolojik gelişme ve teknoloji transferi,
- üretim artışına katkı,
- istihdam artışı,
- yeni yatırımların teşviki,
- yabancı sermaye girişi sağlanacaktır.• ANA SANAYİ YATIRIMLARI
Nüfus bakımından 4., toprak bakımındansa Türkiye`nin en büyük ili olan Konya`nın kamu yatırımlarından aldığı pay oldukça düşüktür.
2006 yılında kamu yatırımlarından 265 milyon 242 bin YTL pay alarak 9. sırada yer alan Konya, 2007 yılında 240 milyon 895 bin YTL pay alarak 11. sıraya gerilemiştir. Bu nedenle İlimizin kamu yatırımlarından aldığı pay arttırılmalıdır.
İlimizin ön plana çıktığı sektörlerde büyük ana sanayi yatırımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle ilimiz; otomotiv yan sanayi, makine imalat sanayi, ayakkabı, gıda, ambalaj ve döküm sektörü, gibi alanlardaki yatırımlarını destekleyecek son derece etkin bir üretim potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelin harekete geçirilmesi gerekmektedir. İlimiz sektörel bir üs haline getirilmelidir. Bir KOBİ başkenti olan Konya`mızda KOBİ`lere yönelik yatırım ve desteklerin artırılarak sürdürülmesine özel önem verilmelidir.

• KÜMELENME POLİTİKASI
Küreselleşmenin etkilerinin her alana yayıldığı günümüzün rekabet koşullarında fiziksel kaynaklara sahip olanlar değil, bu kaynakları rakiplerinden daha verimli ve etkili kullananlar rekabet edebilmekte ve varlıklarını sürdürebilmektedir.
İlimizde yapılacak olan etkili bir kümelenme çalışması firmalara rekabette öne çıkmaları için pek çok avantaj sağlayacaktır. İlimizde büyük bir kümelenme potansiyeli bulunmaktadır. Bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirmesi amacıyla KOBİ`ler desteklenmeli ve bu konuda bilinçlendirilmelidir.• TARIMSAL SANAYİ VE KOP PROJESİ
• Konya bir tarıma dayalı sanayi ve bitkisel hayvansal üretim merkezidir.
• Tarım ve hayvancılık sektörü Konya ilinde, taşıdığı yüksek potansiyel itibariyle Türkiye için büyük önem arz etmektedir.
• Tarımsal ürün borsaları aracılığı ile dünya pazarına uyum için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.
• Tarım-sanayi entegrasyonu sağlanmalıdır.
• Akılcı tarım politikaları ile tarımın ülke ekonomisine katkısı artırılmalıdır.
• Konya`da tarım sektörü için çok önemli olan KOP Projesi, Türkiye`nin ilk sulama projesi olma özelliği taşımaktadır.
• Proje ile Konya Ovası`nın yüzde 70`ini sulanabilir hale getirecek ve bölgede su sıkıntısı çekilmeyecektir.
• Ayrıca sulama sorunu ortadan kalkarak tarımda ürün çeşitliliği artacak ve sanayinin hammadde ihtiyacını karşılayacak ürünler yetiştirilmiş olacaktır.
• Projenin en önemli parçası olan Mavi Tünel Projesinin temeli atılmıştır. Projenin bir an önce tamamlanması konusunda çalışmalara hız verilmelidir.
• TEKNİK ÜNİVERSİTE VE SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ
İlimiz sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü karşılayacak bir teknik üniversitenin Konya`ya kazandırılması gerekmektedir. Kurulacak olan üniversite, üniversite- sanayi işbirliğine teknik yönden büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca söz konusu üniversitenin sanayide Ar-Ge faaliyetlerinin artırılmasına yardımcı olacak bir teknik altyapıya sahip olmasına dikkat edilmelidir. Kurulacak olan üniversite ileri teknoloji merkezi öncelikli ve özellikli olmalıdır.
Teknik üniversitenin yanı sıra ilimize bir Sosyal Bilimler Üniversitesi`nin kurulması da aynı derecede önem taşımaktadır. Kurulacak olan üniversiteler ile Konya`nın bir eğitim başkenti haline getirilmesi sağlanmalıdır


• MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNİN KURULMASI
Sanayicimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman eksikliğini gidermek için eğitim sistemi yeniden gözden geçirilmeli ve mesleki eğitim yeniden yapılandırılmalıdır. Bu amaçla ilimizde bir Mesleki Eğitim Merkezi kurulmalıdır. Üniversiteye gidemeyen lise mezunları bu mesleki eğitim merkezi vasıtasıyla sanayiye kazandırılacaktır.
• BÖLGESEL MENKUL KIYMETLER BORSASI
Sermaye piyasasında yapılacak değişiklikle;
• Anadolu`da ekonominin lokomotifi olan KOBİ`lerin sermaye ihtiyaçlarını minimum maliyetle elde etmeleri için Nasdaq benzeri bölgesel borsaların oluşturulması gerekmektedir.
• Konya`nın her geçen gün gelişen sanayisi ve ticareti göz önünde bulundurularak mahallî bir menkul kıymetler borsasının kurulması zarurî görülmektedir.
• ULAŞIM
Yatırım ve istihdamın üst sınırlara tırmandığı Konya`da, üretilen malların iç ve dış pazarlara ulaşması ulaşım alt yapısının gerçekleşmesi ile mümkün olacaktır.
Bu nedenle Konya-Ankara arası hızlı tren ve Konya`yı diğer illere bağlayan yolların duble yola dönüştürülmesi projelerinin tamamlanması ve yurtiçi ve yurtdışı hava ulaşımının sağlanarak sivil havaalanının kurulması çalışmalarının bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.
• Hızlı Tren Projesi
Nüfus, tarım ve sanayi açısından Türkiye`nin büyük şehirlerinden biri olan İlimiz, hızlı tren projesi ile Ankara`ya ve İstanbul`a yakınlaşacaktır. Bu projenin tamamlanmasıyla, İstanbul-Konya arasındaki 12 saat 25 dakikalık mesafe 3 saat 45 dakikaya düşecektir.
İlimizin ülke içindeki bağlantılarını daha kuvvetli ve işlevsel hale getirecek olan hızlı tren projesinin bir an önce tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca Konya-Mersin-Adana ve Konya-Antalya arası hızlı tren çalışmaları başlatılmalıdır.


• Duble Yol Yapımının Tamamlanması
İlimiz İç Anadolu Bölgesinin ortasında diğer bütün illeri birbirine bağlayan önemli bir geçiş güzergahıdır. Bu nedenle Konya`yı lojistik üst haline getirilebilecek çalışmalar yapılmalıdır.
Bu çerçevede Konya ile çevre iller arasındaki duble yol çalışmalarının genişletilmesi ve Nazım imar planı çerçevesinde 126 km`yi bulan Konya şehir çevre yolu yapım çalışmalarına bir an önce başlanması gerekmektedir.
• Sivil Havaalanı
Konya ve etki alanı düşünüldüğünde en büyük ihtiyaçlarından birisi Sivil Havaalanı Projesidir. Böyle bir proje Konya`yı bir fuar ve kongre merkezi haline getirecektir. Ayrıca proje, Konya ile bir bütünlük arz eden Aksaray ve Karaman illerine de hitap edecek bir yapıda hazırlanmalıdır.
Diğer yandan mevcut askeri havaalanı şehir içinde kalmaktadır. Bu nedenle mevcut askeri havaalanı Karapınar çevresine nakledilerek, merkezdeki havaalanı sivil havaalanına dönüştürülmelidir.
• Yurtiçi ve Yurtdışı Hava Ulaşımı
Bugün Konya`dan sadece İstanbul`a uçak seferleri bulunmaktadır. Konyalı işadamları başta İzmir olmak üzere bazı büyükşehirlere de iç hat seferleri düzenlenmesini istemektedir. Bu çerçevede İzmir-Konya-Gaziantep, İzmir-Konya-Erzurum, İzmir-Konya-Van gibi aktarmalı seferler konulmalıdır.
Ayrıca Konya`nın ihracat potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, Konya`dan yurtdışına uçak seferlerinin başlatılması büyük önem taşımaktadır.
---Sayın Başkanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
---Memnuniyetle.Biz ,oy dediğimiz o kağıt parçasını,hiçbir zaman bir kağıt parçası olarak görmüyoruz.Sandığa atılan o oy,üstün iradedir.Milletin,yöneticilerini hür irade ile iktidara getirip,götürdüğü üstün iradedir.Demokrasi dediğimiz şey,onunla simgeleşir.Cenabı Allah bizi hep haklı çıkarmış kimin ilerici ,kimlerin gerici olduğu bariz ortaya çıkmıştır.
Bugün buradan İstanbul’a gidecek parası olmayan bir insanın seyahat özgürlüğünden sözedilebilir mi?
Eğer 1.5 Milyon lise mezunu genç,üniversitenin kapısından çevriliyorsa anayasada eğitim özgürlüğünün yazıyor olması ne ifade eder?
Ve son olarak 10 Milyon insanın iş arayıp da bulamadığı bir ülkede ,çalışma özgürlüğünden bahsedebilir misiniz?
Biz Doğru Yol Partisi olarak Türk Milletinin üzerindeki kara bulutları dağıtmaya yemin ettik ve bu yolda şanlı geçmişimizden aldığımız güç ve yüce Rabbimiz bizimledir.
Teşekkür ederim. 

 
İçimizden

BİZE YAZIN

Her Hakkı Saklıdır. DOĞRU YOL PARTİSİ© 2010 Tasarım : Linear Yazılım

LİNEAR YAZILIM